Avtor: Župnija Dokležovje Objavljeno: 17. 04. 2016

Oznanila 17. april 2016

POSLANICA SVETEGA OČETA FRANČIŠKA ZA 53. SVETOVNI DAN MOLITVE ZA DUHOVNE POKLICE
CERKEV, MATI POKLICEV

Dragi bratje in sestre!
Iskreno želim, da bi se mogli v tem izrednem jubileju usmiljenja vsi krščeni veseliti tega, da pripadajo Cerkvi, in bi mogli ponovno odkriti, da se poklic kristjana, kakor tudi vsak poseben poklic rodi v okrilju Božjega ljudstva ter je dar Božjega usmiljenja! Cerkev je hiša usmiljenja in predstavlja humus, v katerem poklic vzkali, raste in obrodi sad.
Zato ob priložnosti 53. Svetovnega dneva molitve za poklice vabim vse vas, da motrite apostolsko skupnost in se zahvalite za vlogo skupnosti na poti vsakega poklicanega. V buli, kjer sem naznanil izredni jubilej usmiljenja, sem spomnil na besede svetega Bede Častitljivega, ki se nanašajo na poklic svetega Mateja: »Miserando atque eligendo« (Jezus je pogledal Mateja z usmiljeno ljubeznijo in ga izbral) (Misericordiae Vultus, 8). Gospodovo usmiljeno delovanje odpušča naše grehe in nas odpira novemu življenju, ki se uresničuje v klicu hoje za njim ter v poslanstvu. Vsak poklic v Cerkvi ima svoj izvor v sočutnem Jezusovem pogledu. Spreobrnjenje in poklic sta kot dve strani iste medalje in sta nenehno povezana v nas, v našem življenju učenca oznanjevalca.
Na ta dan, posvečen molitvi za poklice, želim spodbuditi vse vernike, da prevzamejo svojo odgovornost v skrbi in razločevanju poklicanosti. Ko so apostoli iskali nekoga, ki bo nadomestil Juda Iškarjota, je sveti Peter zbral sto dvajset bratov (prim. Apd 1,15), in za izbor sedmerih diakonov je bila zbrana skupina učencev (prim. Apd 6,2). Sveti Pavel daje Titu posebne kriterije za izbor starešin (Tit 1,5-9). Tudi danes je krščanska skupnost vedno prisotna pri prebujanju poklicev, pri oblikovanju tistih, ki so poklicani, ter pri njihovi vztrajnosti (prim. Apostolska spodbuda Veselje evangelija, 107).
Poklic se rojeva v Cerkvi. Že od začetka prebuditve nekega poklica je potreben primeren »čut« Cerkve. Nihče ni poklican zgolj za neko določeno področje ali za neko skupino ali za neko cerkveno gibanje temveč za Cerkev in za svet. »Jasno znamenje resničnosti neke karizme je njena cerkvenost, njena zmožnost, da se harmonično integrira v življenje svetega Božjega ljudstva za dobro vseh« (ibid., 130). Ko odgovarja na Božji klic, mlad človek vidi, da se njegovo obzorje razširja na cerkveno; odkriti more številne karizme in tako bolj objektivno razločevati. Tako skupnost postane dom in družina, kjer se rojevajo poklici. Kandidat torej s hvaležnostjo gleda to posredovanje skupnosti kot bistveni element za njegovo prihodnost. Nauči se spoznavati in ljubiti svoje brate in sestre, ki hodijo drugačno pot od njegove, in te vezi v vseh krepijo občestvo, v katerem živijo.
Poklic ima v Cerkvi podporo. Z dokončno obvezo se poklicna pot v Cerkvi ne konča, temveč se nadaljuje v razpoložljivosti za služenje, v vztrajanju, v trajnem oblikovanju. Kdor je lastno življenje posvetil Gospodu, je pripravljen služiti Cerkvi, kjer ga ta potrebuje. Poslanstvo Pavla in Barnabe je dober primer te razpoložljivosti Cerkvi. Poslani v poslanstvo po Svetem Duhu in po antiohijski skupnosti (prim. Apd 13,1-4) se vrnejo v isto skupnost in pripovedujejo, kaj je Gospod storil po njih (prim. Apd 14,27). Misijonarje spremlja in podpira krščanska skupnost, ki vedno ostane življenjska opora,in kot vidna domovina nudi gotovost vsem, ki romajo proti večnemu življenju.
Med pastoralnimi delavci so posebej pomembni duhovniki. V njihovem služenju uresničujejo Jezusove besede: »Jaz sem vrata k ovcam (…). Jaz sem dobri pastir.« (Jn 10,7.11) Pastoralna skrb za poklice je temeljni del njihovega pastoralnega služenja. Duhovniki spremljajo tiste, ki iščejo lastno poklicanost, kakor tudi tiste, ki so že darovali svoje življenje v službi Bogu in skupnosti.
Vsi verniki so poklicani, da se zavedo cerkvenega dinamizma poklicanosti, ker morejo skupnosti vernih po zgledu Device Marije postati maternica, ki sprejme dar Svetega Duha (prim. Lk 1,35-38). Materinstvo Cerkve se izraža preko vztrajne molitve za poklice in z vzgojno dejavnostjo ter spremljanjem tistih, ki zaznavajo Božji klic. Uresničuje se tudi v skrbni izbiri kandidatov za duhovniško služenje in za posvečeno življenje. Končno je Cerkev mati poklicev s svojo stalno podporo tistim, ki so posvetili svoje življenje v službi drugih.
Oče usmiljenja, ki si dal svojega Sina za naše odrešenje in nas vedno podpiraš z darovi svojega Duha, daj nam krščanske skupnosti, ki bodo žive, goreče in vesele, ki bodo izviri bratskega življenja in bodo med mladimi prebujale željo posvetiti se tebi in delu za evangelizacijo. Podpiraj njihova prizadevanja, da bi ponudili ustrezno poklicno katehezo in različne poti posebne posvetitve. Daj jim modrosti za potrebno poklicno razločevanje, da bo v vsem zasijala veličina tvoje usmiljene ljubezni. Marija, Mati in vzgojiteljica Jezusa, posreduj za vsako krščansko skupnost, da po Svetem Duhu postane rodovitna, da bo vir resničnih poklicev v službi svetega Božjega ljudstva.
V Vatikanu, 29. novembra 2015
papež Frančišek
V nedeljo, 17. aprila 2016 ob 15. uri, bo v župnijski cerkvi Svete Trojice v Odrancih revija cerkvenih pevskih zborov lendavske dekanije.
Vabljeni na Halasov shod v Veliko Polano, ki ga v četrtek, 21. aprila 2016 vodi župnija Markovci. Ob 18.30 uri bo molitvena ura, ob 19. uri pa sv. maša.
Od 22. do 24. aprila bodo duhovne vaje za mladino iz celotne škofije. Prijave zbira g. Goran Merica, voditelj škofijskega odbora za mlade.
Papež Frančišek je na nedeljo božjega usmiljenja povabil Katoliško cerkev v Evropi k nabirki za Ukrajino, ki bo potekala 24. aprila pri vsem mašah. Vabi vse vernike, da se pridružijo tej pobudi z velikodušnim prispevkom. S tem dejanjem, pravi papež, želimo poleg dejavne ljubezni, ki lajša materialno trpljenje, izraziti bližino in solidarnost z vsemi trpečimi v Ukrajini.
Papežev poziv za Ukrajino prihaja v času, ko se bolj malo govori o tamkajšnji krizi. A razmere tam ostajajo dramatične. Pomoč potrebuje 800.000 ljudi, ki so pod nadzorom ukrajinske vlade in vsaj 2.700.000 ljudi na območjih, ki niso pod nadzorom ukrajinske vlade. Zato toplo priporočamo, da se odzovemo po svojim močeh in pomagamo. Bog plačaj že vnaprej.
Mašni nameni od 18. aprila do 1. maja 2016
Ponedeljek, 18. april; Evzebiji - škof:
18.00 za + Apolonijo Kovač (30. dan)
Torek, 19. april; Leon IX - papež
18.00 za 2. rožo živega rožnega venca
Sreda, 20. april; Teo - škof:
18.00 za + starše Jožefa in Marijo Reberšak in brata Jožeka Četrtek, 21. april; Anzelm - škof:
18.00 za + Franca Plej
Petek, 22. april; Hugo - škof:
18.00 za + Ano Horvat
Sobota, 23. april; Jurij - mučenec:
8.30 za + Marjano Meolic
Nedelja, 24. april; 5. velikonočna nedelja:
8.00 za + starše Alojza in Cecilijo Ščap
10.00 za + Marijo Panker
Ponedeljek, 25. april; Marko - evangelist:
18.00 za + Apolonijo Kovač
Torek, 26. april; Marija, Mati dobrega sveta:
18.00 za + Srečka Antonič (obl.), Katarino Ferenčak in Verono Slavic
Sreda, 27. april; Cita - devica:
18.00 za + Stanka Kovač (obl.)
Četrtek, 28. april; Peter Chanel - duhovnik:
18.00 za + Moniko Škraban
Petek, 29. april; Katarina Sienska - devica:
18.00 za + starše in stare starše Pintarič - Cipot
Sobota, 30. april; Pij V - papež:
8.30 za + Terezijo Perdigal
Nedelja, 1. maj; 6. velikonočna- nedelja turizma:
8.00 za +  Gizelo Slavic (obl.)
10.00 za + Moniko Škraban
Romanje v RIM, VATIKAN in ASSISI
Ob 10. obletnici ustanovitve Škofije Murska Sobota vabljeni na zahvalno romanje v RIM, VATIKAN in ASSISI, ki bo od 26. do 29. septembra 2016. Več informacij lahko dobite na župnišču in objavljeno bo v naslednjih oznanilih.