Oznanila 1. maj 2016

Spet kliče nas venčani maj …

Zakaj so mnogi narodi, še posebno pa naš slovenski narod, častili Marijo? Zakaj so ji zlagali pesmi in ji prepevali Mater ljubiti, mater rad imeti, to je vendar naravno. Če se komu zdi odveč ljubiti svojo mater, potem ni več človek, ni več človeškega v njem, nima več srca, je slabši od rož in ptic, ki se prebujajo v cvetju in petju. Brez matere je v družini dolgčas, pusto in žalostno. Takšna bi bila tudi Cerkev brez Marije, takšna bi bila tudi vera brez nje. Ob Mariji postane krščanstvo domače, vse bolj toplo in življenjsko.
Ne bojmo se, da bi nam Jezus zameril, če ljubimo njegovo mater. Cerkvena zgodovina nam pravi, da so narodi, ki so ohranili Marijino čaščenje, ohranili tudi vero v Jezusa Kristusa. Šmarnična pobožnost nas skupaj z Marijo še posebej vabi, da bi poglobili našo vero in ljubezen – povezanost s Kristusom. Roža skrivnostna, ena naših lepih Marijin pesmi, ki jo je uglasbil Vinko Vodopivec, takole poje: »Po Mariji, rajski roži, Bog človek je postal. Po Mariji, rajski roži, nam je rešenje dal. Bog nam dal Marijo Mater za zgled vseh čednosti. Njeni zvesti smo otroci, častimo jo srčno, njeni zvesti smo otroci in ji kličemo zvesto: Zdrava, Marija!« Ves mesec maj se zbiramo ob Mariji, rajski roži, ki nam je zgled vseh čednosti, zgled krščanskih kreposti. Nanjo se oziramo tudi kot na drugo Evo, mater vseh živih, ki nam je posredovala našega Odrešenika, po katerem so se nam znova odprla vrata zveličanja, ki jih je zapahnil izvirni greh. To, »kar je Eva zavezala s svojo nevero, to je Marija razvezala s svojo vero«, lepo pove sv. Irenej.
Na začetku Svetega pisma, ko nam svetopisemski pisatelj prikaže dramo prvega človeka, je zapisano tudi: »Sovraštvo bom naredil med teboj in ženo ter med tvojim in njenim zarodom. On bo strl tvojo glavo, ti pa boš ranila njegovo peto!« (1 Mz 3,15). To je prvi evangelij (protoevangelij), prvo veselo oznanilo odrešenja. V ženi, oznanjeni v protoevangeliju, vidijo številni Kristusovo mater Marijo kot »novo »Evo«. Ona je bila tista, ki je prva in na edinstven način deležna Kristusove zmage nad grehom: bila je obvarovana slehernega madeža izvirnega greha in po posebni Božji milosti ves čas svojega življenja ni storila prav nikakršnega greha« (KKC 411). Tako »je s pokorščino, vero, upanjem in gorečo ljubeznijo na popolnoma svojevrsten način sodelovala pri Odrešenikovem delu. S tem nam je postala mati« (C61).
S hvaležnostjo torej v teh šmarničnih dneh skupaj s sv. Frančiškom Asiškim prosimo: »Sveta Marija Devica, ni tebi podobne, rojene med ženami tega sveta, hči in dekla najvišjega Kralja in nebeškega Očeta, mati presvetega Gospoda, našega Jezusa Kristusa, nevesta Svetega Duha, prosi za nas, svojega izvoljenega Sina, presvetega Gospoda in Učenika.«

Začenjamo mesec maj, mesec šmarnic. Lepo smo povabljeni k čaščenju Marije, k šmarnicam. Predvsem otroci naj se radi udeležijo šmarnico v spremstvu starejših. Šmarnice bodo zvečer ob 18. uri: v župnijski cerkvi in po vseh kapelah po naših vaseh.
V četrtek, 5. maja, je praznik Gospodovega vnebohoda. Svete maše bodo ob 9. in zvečer ob 18. uri. Lepo vabljeni na ta Gospodov praznik k sveti maši.

Mašni nameni od 2. do 15. maja 2016
Ponedeljek, 2. maj; Atanazij - škof:
18.00 za + Alojza Slavic in sina Janeza
Torek, 3. maj; Filp in Jakob ml. - apostola
18.00 za +
Sreda, 4. maj; Florijan - mučenec:
18.00 za +
Četrtek, 5. maj; GOSPODOV VNEBOHOD:
9.00 za +
18.00 za +
Petek, 6. maj; Dominik Savio - dijak:
18.00 za + Moniko Škraban (30. dan)
Sobota, 7. maj; Gizela - opatinja:
8.30 za +
Nedelja, 8. maj; 7. velikonočna nedelja - nedelja sredstvev družbenega obveščanja:
8.00 v zahvalo za 40 let poroke
 za + Marijo Gvaez
10.00 za + Janeza Miholič
Ponedeljek, 9. maj; Izaia - prerok:
18.00 za + Štefana Antolin in sina Kazimirja (obl)
Torek,10. maj; Job - svetopisemski mož
18.00 za + Terezijo Perdigal (30. dan)
Sreda, 11. maj; Memert - škof:
18.00 za + Ceccilijo in Ivana Horvat
Četrtek, 12. maj; Leopold Mandić - redovnik:
18.00 za + Verono Žižek (obl)
Petek, 13. maj; Fatimska Mati Božja:
18.00 za + Ano Žalig
Sobota, 14. maj; Bonifacij - mučenec
8.30 za +
Nedelja, 15. maj; BINKOŠTI:
8.00 za + Urško Balažic (obl)
10.00 za + starše Alojza in Cecilijo Ščap

RIM, VATIKAN in ASSISI
na zahvalno romanje ob 10. obletnici ustanovitve škofije
26. do 29. september 2016
duhovno vodstvo: škof, msgr. dr. Peter Štumpf
1. dan: ponedeljek, 26. september          Slovenija – Rim
2. dan: torek, 27. september    Rim
Zajtrk. Najprej se zapeljemo do bazilike sv. Janeza v Lateranu, kjer so bivali papeži dobrih tisoč let, preden so se konec 14. stol. preselili v Vatikan.  Lateranska bazilika je stolnica Rimske škofije in uradni cerkveni sedež rimskega škofa - papeža. Maša. Obiščemo tudi bližnjo cerkev Svetega križa – Santa Croce in Jerusalemme, ki velja za eno izmed sedmih cerkva, katero bi naj romarji obiskali.
3. dan: sreda, 28. september   Vatikan – Rim
Zajtrk in vožnja v VATIKAN. Na mogočnem trgu z Bernninijevimi arkadami, obeliskom, apostolskimi palačami, … nas najbolj očarajo bazilika sv. Petra s svetnikovim grobom in mnogimi znanimi umetninami ter vatikanske grobnice, kjer so pokopani papeži. Udeležimo se avdience pri papežu Frančišku.
4. dan: četrtek, 29. september Rim – Assisi – Slovenija
Zajtrk. Slovo od Rima in vožnja v ASSISI mesto sv. Frančiška in sv. Klare. Sledi povratek proti domu. Mimo Bologne in Benetk se v kraje odhoda vrnemo v poznih nočnih urah.
CENA: 299 EUR (za 45 udeležencev), 319 EUR (35 udeležencev)
V ceno je vključeno: avtobusni prevoz po programu, cestnine, parkirnine in takse, avtobusna dovolilnica za center Rima, 3 polpenzioni v hotelu 3* (dvoposteljne sobe, TWC), vsi zunanji ogledi po programu, duhovno in strokovno vodstvo, organizacija in izvedba romanja, nezgodno zavarovanje in DDV.
Način plačila: 50 EUR ob prijavi, možnost odplačevanja na obroke brez obresti.