Oznanila 8. januarja 2017

Molitvena osmina za edinost kristjanov 2017

Letošnja molitvena osmina za edinost  (18.1. – 25.1.) ima poseben značaj, saj mineva petsto let od začetka reformacije v Nemčiji (1517). Ta dogodek je močno zaznamoval vso evropsko, svetovno in tudi slovensko zgodovino in kulturo. V prejšnjih časih se katoličani takšnih obletnic nismo bili vajeni spominjati, saj so se obhajale v duhu ostrih kritik in očitkov na obeh straneh. Letos se prvič obhaja v ekumenskem in molitvenem duhu. Tako je začel papež Benedikt XVI., ki je leta 2011 sprejel povabilo luteranov. Tako želi tudi papež Frančišek, ki se je ob dnevu reformacije lani udeležil začetka spominskih slovesnosti v Lundu (Švedska). Ob njih prihaja do izraza tudi bolečina in skupno priznanje krivde za globoke delitve, ki so sledile reformaciji. Takšno »očiščenje spomina« bo omogočilo, da napravimo nove korake na poti sprave.
Besedila za osmino so pripravile krščanske Cerkve in skupnosti v Nemčiji. Izbrale so vodilno misel »Sprava – Kristusova ljubezen nas priganja«. Z njo se osredotočajo na jedro krščanskega verovanja, na Jezusa Kristusa in na delo sprave, ki ga je izvršil. Kristusova ljubezen nas priganja najprej k temu, da molimo, in da nam molitev da poleta za delo v prid edinosti.
Vsi smo povabljeni še k še bolj goreči molitvi za edinost med kristjani.
dr. Bogdan Dolenc, tajnik Slovenskega ekumenskega sveta

V torek, 10. januarja, je obletnica umestitve škofa msgr. dr. Petra Štumpfa za soboškega škofa. Ob tej obletnici ga še posebej priporočamo v molitev.

Škofijsko srečanje kolednikov
Škofijsko srečanje kolednikov bo v soboto, 14. januarja, ob 9.30 v Beltincih. Koledniki vabljeni na srečanje v koledniški opravi.

Halasov shod
Vabljeni na Halasov shod v Veliko Polano, ki ga v soboto, 21. januarja, pripravlja župnija Cezanjevci. Ob 16.30 molitvena ura in ob 17.00 sveta maša.
Vabljeni k molitvi za Halasovo beatifikacijo.

Vabimo vas, da v mesecu januarju uredite naročnino na verski tisk. Vabimo tudi nove naročnike, da se naročijo na Družino in Ognjišče.

Mašni nameni od 9. do 22. januarja 2017

Ponedeljek, 9. januar; Hadrijan - opat:
17.00 za + Aniko Gregor iz Izole, dar. Rozina
Torek, 10. januar; Gregor Niški - škof:
17.00  za + Cirila Lopert (obl.)
Sreda, 11. januar; Pavlin Oglejski - škof:
17.00  za + Marijo Panker (obl.)
  za + Katarino Ropoša
Četrtek, 12. januar; Tatjana - mučenka:
17.00  za + sestro Majdo (obl.)
  za + Alojzijo Vohar
Petek, 13. januar; Radovan - škof:
17.00  za + Verono Žižek
Sobota, 14. januar; Oton - prior v Jurkloštru:
8.30  za + starše Muhič in vnuka Marjana
  za + Štefana Lük
Nedelja, 15. januar; 2. nedelja med letom:
8.00  za + Martina in Marijo Kobilec
10.00 za + Moniko Hamler in starše Tkalec
  za + Alojzijo Vohar
Ponedeljek, 16.januar; Honorat - škof:
17.00  za + Marijo Hausner, dar. brat Ignac
Torek, 17. januar; Anton - puščavnik:
17.00  za + Apolonijo Kovač
Sreda, 18. januar; Marjeta Ogrska - dominikanka:
17.00  za +  Marijo Lopert
  za + Katarino Ropoša
Četrtek, 19. januar; Makarij Aleksandrijski - opat:
17.00  za + Moniko Škraban
  za + Alojzijo Vohar
Petek, 20. januar; Fabijan - papež:
17.00  za +  Adolfa Žnidarič
Sobota, 21. januar; Neža - devica:
8.30  za + Mihaela in Terezijo Horvat (obl.)
  za + Albino Gornjec (30. dan)
Nedelja, 22. januar; 3. nedelja med letom
8.00  za + Alojzijo Vohar
10.00  za + Janeza Miholič

Kaj je pomembno v življenju?
Srečal sem starca. “Imate čas?” ga pobaram. “Rad bi vas nekaj vprašal.”
Starec se nasmehne: “Časa imam dovolj. Kaj pa te zanima?”
“Dolgo ste že na svetu. S čem so Vas ljudje v tem času presenečali?”
Starec odvrne:
“Presenetljivo, naveličajo se otroštva in si želijo odrasti, nato pa zopet želijo postati otroci.
Izgubijo zdravje zaradi naprezanja po čim večjem zaslužku, nato pa ta denar zapravijo, da bi si povrnili zdravje.
Medtem ko zaskrbljeno razmišljajo o preteklosti in prihodnosti, pozabijo na sedanjost.
Živijo, kot da ne bodo umrli, in umrejo, kot da niso nikdar živeli...”
Starec me je prijel za roko in nekaj časa sva uživala v tišini, nato pa sem ga vprašal: “Kaj porečete kot oče, kateri so tisti življenjski nasveti, za katere bi želeli, da jih upoštevajo vaši otroci?”
Starec je odgovoril z nasmehom:
“Da se naučijo, da nikogar ne morejo prisiliti, da jih ljubi. Kar lahko naredijo, je, da pustijo, da so ljubljeni od drugih.
Da se naučijo, da v življenju ni najpomembneje, kaj imajo, temveč koga imajo. Da se naučijo, da se ni dobro primerjati z drugimi.
Da se naučijo, da ni bogat tisti, ki ima veliko, temveč tisti, ki najmanj potrebuje.
Da se naučijo, da potrebuješ le nekaj sekund, da najintimneje prizadeneš ljubljeno osebo, in da traja desetletja ali pa večnost, da te rane zaceliš.
Da se naučijo odpuščati.
Da se naučijo, da dva človeka lahko gledata na isto stvar zelo različno.
Da se naučijo, da včasih ni dovolj, da jim je oproščeno, oprostiti morajo tudi sami sebi.”