Avtor: Župnija Dokležovje Objavljeno: 20. 08. 2017

Oznanila 20. avgust 2017

Kako prisluhniti Bogu in sebi?
Ko so ljudje nekega puščavnika prosili: »Sveti mož, govori nam o Bogu,« je ta sprva dolgo molčal. Ko so nadalje dregali vanj z isto prošnjo, je odgovoril s skopimi besedami: »Kako bi vam mogel govoriti o Bogu, ko ga še sam iščem? Še nisem dosti dolgo molčal. Iščite ga sami v tišini svojega srca.«
V hrupu ne moremo najti Boga. Bog nas čaka v tišini. Bl. mati Tereza pravi v svojem dnevniku: »Ljudje, ki ljubijo Boga, ljubijo tišino.« Bog ne govori po zvočnikih, temveč prihaja po valovih molka, kajti Večna Beseda je samo v molku slišna in razumljiva.
Če želimo živeti kot duhovni ljudje, se moramo pogosteje ustaviti v notranjem hramu srca, kjer začutimo melodijo tišine in molka ter zaslutimo bližino Boga. Pred Njim se moramo umiriti in mu omogočiti, da nam pogleda v oči, v srce, v našo preteklost in sedanjost, v skrite in prikrite kotičke naše duše. Zato naj bi se večkrat umaknili v tišino, se poslovili od raztresenosti – zunanje in notranje – in vstopili v tišino duha in v molk besede, v katerem se gibljemo in smo.
Ne samo puščavniki in menihi, tudi ljudje sredi vrveža življenja čutijo potrebo po tišini, molku in zbranosti. Žarko Petan nas opogumlja: »Pojdite vase in tam ostanite!«
Hrup prazne duše. V tišini in molitvi pa se polni naše srce.
Ko boste danes prestopili prag svoje farne cerkve – pravočasno in ne v zadnjem trenutku – in boste poslušali Božjo besedo in še pridigo, se bodo porajale najrazličnejše misli v glavah in srcih.
Vsak bo Božjo besedo po svoje sprejel, tolmačil in razumel.
Poznam družino blizu Ljubljane, ki se po nedeljski sv. maši in pred kosilom pogovarja o Božji besedi, ki so jo slišali in poslušali v cerkvi. Mati mi je pred kratkim povedala: »To je duhovna vez, ki nas najbolj povezuje z Bogom in v družini.«
V tišini poslušati, v molku premišljevati in z ljubečo pozornostjo govoriti!
Tako se bo vam in meni miza Božje besede pogrnila z bogatimi duhovnimi sadovi!
Jože Kopeinig

Halasov shod
Halasov shod v Veliki Polani, v ponedeljek, 21. avgusta, vodi župnija Mala Nedelja. Ob 18.30 bo molitvena ura in ob 19h sveta maša.
Vabljeni k molitvi za Halasovo beatifikacijo.

Srečanje bogoslužnih sodelavcev
Škofijski referat za bogoslužje in cerkveno glasbo organizira srečanje bogoslužnih sodelavcev, ki bo v soboto, 26. avgusta, v Murski Soboti. Začetek ob 9.30; ob 10h sveta maša, nato strokovni del (dr. p. Vinko Škafar) in delo po skupinah; zaključek z molitveno uro za nove duhovne poklice.
Na srečanje vabljeni izredni delivci obhajila, bralci, organisti, pevci, mežnarji in krasilci/ke bogoslužnih prostorov iz župnij v murskosoboški škofiji.
Dr. Julka Nežič, voditeljica škofijskega referata za bogoslužje in cerkveno glasbo

Mašni nameni od 21. avgusta do 3. septembra 2017
Ponedeljek, 21. avgust; Pij X., papež:
8.00 za † Balažicove in Adolfa Žnidariča
 za † Stanka Horvata
Torek, 22. avgust; Devica Marija Kraljica:
8.00 za † Marijo Blagovič
 za † Terezijo Jerič
Sreda, 23. avgust; Roza iz Lime, devica in redovnica:
8.00 za † Antona Pleja
 za † Melito Mesarič
Četrtek, 24. avgust; Natanael, apostol:
8.00 za † Terezijo Jerič
 za † Alojza Šebjana
Petek, 25. avgust; Ludvik IX. Francoski, kralj:
8.00 za † Ivana Miholiča
 za † Vincencija Gjöreka
Sobota, 26. avgust; Ivana Elizabeta Bichier, redovna ustanoviteljica:
8.30 za † Terezijo Jerič
 za † Terezijo Škraban
Nedelja, 27. avgust; 21. nedelja med letom:
8.00 za † Pavlino, Regino in Jerneja Lukač
10.00 za † Branka Jerič (obl.), ter starše Leopolda in Otilijo Jerič
Ponedeljek, 28. avgust; Avguštin, škof in cerkveni učitelj:
8.00 za † Albino Gornjec
 za † Alojzijo Vohar
Torek, 29. avgust; Mučeništvo Janeza Krstnika:
8.00 za † Terezijo Jerič
 za † Katarino Ropoša
Sreda, 30. avgust; Feliks, mučenec:
8.00 za † Stanka Horvata, dar. sodelavec Branko Kurbos
 za † Marijo Blagovič
Četrtek, 31. avgust; Rajmund Nonat, redovnik in kardinal:
8.00 za † starše Verono in Martina Lopert (obl.)
 za † Brigito Ošlaj in Alojza Brunec
Petek, 1. september; Egidij, opat:
8.00 za † Ano Žalig (obl.)
 za † Stanka Horvata
Sobota, 2. september; Marjeta, devica in mučenka:
8.30 za † Terezijo Jerič
 za † Antona Pleja
Nedelja, 3. september; 22. nedelja med letom - angelska nedelja:
8.00 za † Marijo Gavez in Marijo Panker
10.00 za † starše Alberta in Lucijo Budja (obl.)