Avtor: Župnija Dokležovje Objavljeno: 24. 12. 2017

Oznanila 24. december 2017

Jezus se rodi v naš svet, v naš čas…

Sveto ljudstvo je hrepenelo po Odrešeniku. Ali hrepenimo po Njem tudi mi? Smo še lačni odrešenja in boljšega sveta ali zgolj daril, lučk in obilice praznične hrane? Se ob tej podivjani podobi božiča, ki nam jo vsiljuje svet, še premoremo ustaviti ob resnični skrivnosti rojstva Boga in ob tem zahrepeneti po njegovi Ljubezni? Potrebno se bo odreči marsičemu; verjetno bomo tudi mi v očeh sveta vedno bolj čudni in naivni, kot je bil Jožef. A le tako bomo tudi mi lahko sodelovali pri postavljanju odra, na katerem bomo videli zveličanje sveta.
Vsem župljanom naše župnije želimo blagoslovljene Božične praznike in vse dobro v prihajajočem letu 2018.

V nedeljo, 31. decembra, zaključujemo letošnje leto. Kot vsako leto se bomo Bogu zahvalili za vse prejete dobrote z zahvalno sveto mašo ob 10. uri. Lepo vabljeni na hvalodavanje.
Ob tej priložnosti bi se rad zahvalil vsem, ki tako lepo skrbite za župnijo Dokležovje. Najprej g. Stanetu, ki s takim veseljem mašuje v Dokležovju in ste ga farani Dokležovja vzeli za svojega, mu pomagate in tako velikodušno tudi zanj poskrbite. Prav tako hvala ŽPS, ki s tako vnemo skrbi za cerkev in župnišče, katehistinji Mariji, zakristanu Janezu... Skratka vsem veliki Bog plačaj in naj Bog obilno pošilja svoj blagoslov na vas in vaše delo.

Mašni nameni od 25. decembra 2017 do 14. januarja 2018
Ponedeljek, 25. december; BOŽIČ - GOSPODOVO ROJSTVO:
8.00 za † Terezijo Škraban
10.00 za † Alojzijo Vohar
Torek, 26. december; Štefan, diakon in prvi mučenec:
8.00 za † Štefana Lopert
10.00 za † Terezijo Jerič
Sreda, 27. december; Janez, evangelist in apostol:
17.00 za † starše Ščap
 za † Albino Gornjec
Četrtek, 28. december; Nedolžni otroci, mučenci:
17.00 za † Franca in Apolonijo Kovač
 za † Antona Plej
Petek, 29. december; Tomaž Becket, škof in mučenec:
17.00 za † Perša Ludvika st. in ml.
 za † Marijo Blagovič
Sobota, 30. december; Feliks I., papež:
8.30 za † Marijo Gavez
 za † Stanka Horvat
Nedelja, 31. december; Sveta družina:
8.00 za † Angelo Ropoša
10.00 v zahvalo za vse prejete dobrote
 za † Antona Cigut, dar ŽPS
Ponedeljek, 1. januar; Marija, sveta Božja Mati:
8.00 za † Ignaca Žalik ob rojstnem dnevu
10.00 za † Ladislava in Marijo Vohar (obl.)
Torek, 2. januar; Bazilij Veliki in Gregor Nacianški, škofa:
17.00 za † Milana Klemenčič
 za † Janeza Farič
Sreda, 3. januar; Presveto Jezusovo ime:
17.00 za † Martina in Marijo Kobilec (obl.)
 za † Ignaca Žalik
Četrtek, 4. januar; Angela Folinjska, redovnica:
17.00 za † Pankerove in Hozjanove
 za † Terezijo Jerič
Petek, 5. januar; Emilijana, devica:
17.00 za † Ano Žnidarič
 za † Antona Plej
Sobota, 6. januar; Gospodovo razglašenje - Sv. Trije Kralji:
9.00 za † Terezijo (obl.), Antona, Miroslava Nemec, ter Angelo Valenta
17.00 za † Alojzijo Vohar
 za † Terezijo Škraban
Nedelja, 7. Janurar; nedelja Jezusovega krsta:
8.00 za † Marijo Gavez in Marijo Panker
10.00 za † Janeza Balažic (obl.)
 za † Felicito Podgorelec (obl.)
Ponedeljek, 8. januar; Severin Noriški, opat:
17.00 za † Milana Klemenčič
 za † Marijo Blagovič
Torek, 9. januar; Hadrijan, opat:
17.00 za † Stanka Horvat
 za † Angelo Ropoša
Sreda, 10. januar; Gregor Niški, škof:
17.00 za † Janeza Farič
 za † Ignaca Žalik
Četrtek, 11. januar; Pavlin Oglejski, škof:
17.00 za † Marijo in Franca Panker
 za † Alojzijo Vohar
Petek, 12. januar; Tatjana, mučenka:
17.00 za † sestro Majdo (obl.)
 za † Ano Žnidarič
Sobota, 13. januar; Hilarij, škof:
8.30 za † Cirila Lopert (obl.)
 za † Milana Klemenčič (30. dan)
Nedelja, 14. janura; 2. nedelja med letom:
8.00 za † Terezijo Jerič
10.00  za † Moniko Hamler

Kratka zgodovina postavitve jaslic
Krščansko izročilo v pisani besedi ali preko umetniških upodobitev skozi celotno zgodovino pripoveduje o Kristusovem rojstvu, sv. Frančišek Asiški (1181–1226) pa velja za tistega, ki je prvi postavil zamisel in upodobitev božičnega dogodka. Po zapisih Tomaža iz Celana je leta 1223 Frančišek kakšnih petnajst dni pred božičem hotel »predstaviti Dete, rojeno v Betlehemu«. Prvo jaslično plastiko je ustvaril fra Giovanni di Bartolomeo v mestu Fabriano v osrednji Italiji ok. leta 1384. Sprva je bila postavitev hišnih jaslic v domeni plemstva in bogatih družin, kasneje pa so jih dobili tudi preprosti ljudje. V Evropi so jih po različnih deželah prevzemali v različnih obdobjih. V Rimu so po domovih jaslice postavljali v začetku 17. stoletja, v nemško govorečih deželah v drugi četrtini 17. stoletja, na Avstrijskem po letu 1700, na Češkem pa so bile doslej znane najstarejše jaslice postavljene leta 1562.
Na slovensko ozemlje so upodobitve Kristusovega rojstva prišle s predstavniki frančiškanskega reda. Ko so se v 13. stoletju oblikovala naša mesta, so se vanje kmalu naselili tudi frančiškani in s seboj prinesli duh svojega ustanovitelja. Med zgodnejšimi jaslični motivi se pojavljajo že v 13. stoletju na pečatu gornjegrajskega benediktinskega samostana, sicer pa je nastanek naših jaslic povezan s prihodom jezuitov. V prvi polovici 17. stoletja so z namenom ljudem približati božični dogodek, z gledališko igro uprizarjali Jezusovo rojstvo in si pri tem pomagali tudi z zibelko. Da bi ohranili učinek božične dramske igre v božičnem času, so »bistveni prizor dogodka« postavljali tako, da bi ostal nespremenjen. Iz te potrebe so nastale jaslice, kakor jih poznamo danes. Gre za maketo igralskega prizora oz. postavitev figur v polni plastiki, ki naj bi neme in molče nadaljevale tisto, kar se je predhodno odvijalo na odru.